Czy Polacy są skazani na wieczną migrację?

Wydawać by się mogło, że odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna: tak. Wielu Polaków po prostu nie ma innego wyboru. Brak klarownych perspektyw to jedno, z drugiej jednak strony taka sytuacja ma swoje zalety.

Migracje na terenie naszego kraju prowadzą do ciągłej wymiany doświadczeń i to nie tylko na podłożu gospodarczym, lecz również kulturalnym. Poniekąd nasz kraj w ten sposób się rozwija. Jednak z drugiej strony, prowadzi to do lokalnych problemów demograficznych. Z powodu ucieczek do wielkich miast, mniejsze miejscowości tracą młodych i pełnych zapału ludzi. Dlatego sytuacja ta ulegnie poprawie, jeśli polityka i polskie prawo, będą bardziej przychylne świeżym inicjatywom, angażującym lokalne społeczności.

Być może kluczem do sukcesu zrozumienia tego stanu rzeczy jest odpowiedź na pytanie: czy winna za to jest nieudolna transformacja systemowa? Aby to jednak nastąpiło, należy dokończyć ten proces, bowiem jak się powszechnie błędnie uważa, ona wcale się nie zakończyła i wciąż trwa w najlepsze.

cywilizacja.com.pl